Bien choisir son équipement de surf pour l’hiver

JAK SI VYBRAT VYBAVENÍ NA ZIMNÍ SURFOVÁNÍ

Surfování v zimě? To má být vtip? Vůbec ne, surfovat můžete i při minusových venkovních teplotách a ve vodě o teplotě 10 °C. Chce to jen trochu motivace a správné vybavení! Výhodou zimního surfování je, že ve vodě skoro nikoho nepotkáte a užijete si jízdu ve vlnách naplno. K tomu je třeba alespoň minimální příprava. Aby se vám surfování dařilo, dáme vám několik rad, jak na to.

JAK SI VYBRAT VYBAVENÍ NA ZIMNÍ SURFOVÁNÍ

Před surfováním

 

Než se do toho pustíte, zvažte svou fyzickou kondici. Ať už máte obyčejnou rýmu nebo začínající angínu, není radno to podceňovat. Každé takové oslabení organismu se může i po tom nejskvělejším surfování zvrtnout.

Cítíte se ve formě? Tak pojďte na věc! Příprava na zimní surfování probíhá zprvu ve vaší mysli. Zapomeňte na vžité představy o surfování a zkuste přijmout myšlenku, že chlad se dá (alespoň do určité míry) překonat. Buďte připraveni na povzbuzující účinek chladné vody, o zbytek se postará vaše vybavení.

Tak, a teď jste na parkovišti. To znamená, že vám odhodlání vydrželo! Můžete vystoupit z auta a obhlédnout terén. V prosinci má voda obvykle teplotu 8 °C, venkovní teplota dosahuje 2 °C . A teď je čas vzít si na sebe surfařské vybavení.

Máte dvě možnosti: převléknout se ve vyhřátém v autě, což vyžaduje gymnastické schopnosti, anebo se převléknout na parkovišti.

K převlékání na parkovišti budete potřebovat podložku. Zamezíte tomu, aby vám zkřehla chodidla. Chlad jdoucí od země je k nohám neúprosný.Pončo vás ochrání nejen před chladem při navlékání neoprenové kombinézy, ale i před zvědavými pohledy).

Poznámka: technologie moderních kombinéz nyní umožňuje surfařům příjemný pobyt ve vodě při zimním surfování.
Při výběru kombinézy nezapomeňte na to, aby síla materiálu odpovídala teplotám vody v místě, které jste si pro surfování vybrali (obvykle 4/3 mm nebo 5/4/3 mm pro zimní surfování ve Francii). 3 číslice udávají sílu neoprenu v oblasti hrudníku, zad, nohou a paží. 2 číslice udávají sílu materiálu v oblasti hrudníku a v úrovni paží.

Pokud je vám v kombinéze chladno, oblečte si neoprenový vrchní díl o síle 0,5 mm, anebo si pod kombinézu vezměte fleecový díl (aby byl v přímém kontaktu s vaší pokožkou).

Před chladem byste měli chránit i ruce, chodidla a hlavu. Nasaďte si  rukavice,  návleky na chodidla a neoprenovou kuklu (kukla se bude hodit zejména za chladného větru či pokud často provádíte „kachní ponor“, abyste se dostali za vlny.

Doporučení: pokud surfujete často, je dobré používat špunty do uší, abyste předešli jakémukoli riziku vzniku exostózy. Ta se může u surfaře vyskytnout po několikaletém pravidelném surfování.

 

JAK SI VYBRAT VYBAVENÍ NA ZIMNÍ SURFOVÁNÍ

Při slunečném počasí budete potřebovat opalovací krém i v zimě. Vaše pokožka během zimy odvykla slunečním paprskům, je proto vhodné namazat si obličej krémem s ochranným faktorem. Nakonec použijte zimní vosk, který zamezuje uklouznutí z prkna během jízdy a při naskakování na surf.
Před tím, než vyrazíte surfovat, je dobré připravit si seznam vybavení, který určitě NESMÍTE ZAPOMENOUT!

-   podložka
-   pončo
-   neoprenová kombinéza
-   návleky  (na obě chodidla, je to tak lepší)
-   rukavice (platí pro ně totéž, co pro návleky)
-   kukla
-   horní díl z neoprenu nebo fleecu
-   špunty do uší
-   sluneční krém
-  zimní vosk (podle teploty vody)

 

 

A samozřejmě nezapomeňte na váš/vaše surf(y)

Během surfování

 

A nyní jste konečně připraveni. Před vkročením do vody nezapomeňte na rozehřátí svalů. Neopren nabízí vynikající tepelné izolační vlastnosti, díky kterým vám bude teplo.

Jakmile se ocitnete ve vodě, pocítíte intenzivní chlad. Poté, co několikrát ponoříte hlavu pod vodu, můžete cítit otupělost. Vaše tělo si tak postupně zvyká na teplotu vody. Měli byste si zvyknout přibližně po deseti minutách.

Pokud otupělost přetrvává a dělají se vám mžitky před očima, nevzdalujte se od břehu a klidně se vraťte na pláž. Je to známka toho, že vaše tělo potřebuje pár minut navíc, aby si zvyklo.
Právě z těchto důvodů se doporučuje surfovat ve skupině. Surfaři tak mají jeden o druhém přehled (to platí i pro letní surfování).
Rada: Při surfování poslouchejte vlastní tělo a nesnažte se překonat. I pouhé tři čtvrtě hodiny můžou vašemu tělu stačit.
Dávejte si pozor na zimní soumrak. Při zimním surfování se může setmít velmi rychle a mnohem dříve, než byste čekali.

Po surfování

Nyní si užíváte pocit štěstí, který se dostavuje po jízdě v zimních vlnách. Ale to není všechno! Je na čase se převléknout:
Aby vás neroztřásla zima, převlékejte se v závětří. Nejdříve si připravte oblečení, aby bylo převlékání rychlejší (tričko ve správném směru, kalhoty na správném místě...).

Doporučení: před surfováním si také připravte láhev vody. Bude se vám hodit na rozehřátí ztuhlých rukou a nohou.
Snažte se zahalit, co nejrychleji to jde (fleecová bunda, větrovka, tlusté ponožky…). Dobře si osušte vlasy a nasaďte si čepici nebo kapuci, abyste měli dobře chráněnou hlavu a zabránili tak ztrátám tepla.
Mějte po ruce také termosku s kávou, čajem či horkou čokoládou (a podělte se s ostatními)! Jakmile budete zahřátí, můžete probrat své zážitky ze surfování s přáteli!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE