Comment choisir son gilet de sauvetage

Jak správně vybrat záchrannou vestu

(5)

jak-správně-vybrat-záchrannou-vestu

1- Jak se vyznat v různých typech záchranných vest

Nezaměňujte záchrannou vestu za plovací vestu. Plovací vesty pouze nadnášejí a mohou je používat pouze osoby, které umějí plavat, zatímco záchranné vesty zajišťují otočení osoby na záda tak, aby v případě ztráty vědomí mohla dýchat.
Existují dva typy záchranných vest: pěnové a nafukovací.
Oba jsou stejné účinné, nafukovací vesta je však doporučována pro pravidelné použití, protože poskytuje lepší volnost pohybu.

Aby byla záchranná vesta užitečná, musí ji mít člověk oblečenou (na dně lodi je mu k ničemu)!
Pro vaši bezpečnost noste vestu oblečenou PŘES nepromokavou bundu a postroj.

2- Bezpečnostní normy CE

Každá záchranná vesta prodávaná v Evropě musí splňovat požadavky platných norem a nést označení CE, které je zárukou, že byl výrobek testován a schválen.
Normy potvrzují minimální hodnotu vztlaku, který je udáván v Newtonech (N), a schopnost otočení osoby a její udržení na zádech s průchodnými dýchacími cestami, je-li osoba v bezvědomí. Záchranné vesty splňují normu ISO 12402, která je rozdělena podle vztlaku:

- 12402-4 pro vesty 100 N
- 12402-3 pro vesty 150 N
- 12402-2 pro vesty 275 N

    
Poznámka: 10 Newtonů odpovídá 1,01 kg vztlakové síly.

Typy homologovaných vest

pěnová záchranná vesta 100 Newtonů

pěnová záchranná vesta 150 Newtonů

samonafukovací vesta 150 Newtonů

Specifické vlastnosti záchranných vest:
Aby byly schopny zajistit otočení osoby na záda, mají záchranné vesty asymetrický objem, kdy je na jedné straně vesty více pěny či vzduchu než na druhé.

Jak správně vybrat záchrannou vestu

 

 

3- Výběr záchranné vesty

Záchrannou vestu vybírejte v závislosti na své hmotnosti. Nesprávně zvolená velikost vesty může negativně ovlivnit její účinnost.

 

4- Pěnové záchranné vesty

Pěnové vesty jsou stejně účinné jako nafukovací. Existuje mnoho značek, které se od sebe liší různými způsoby zapínání.
Nejlevnější modely jsou tvořeny obdélníkovými bloky pěny, takže se jen málo mohou přizpůsobovat pohybům uživatele. Odpovídají však požadavkům normy. Záchranné vesty TRIBORD nabízejí již od nejnižší cenové kategorie střih přizpůsobený použití na jachtě (podívejte na naši stránku věnovanou inovacím SECUFIT).

5- Nafukovací záchranné vesty

Nafukovací vesty obsahují plynovou bombičku s CO2, díky níž je po manuální či automatické aktivaci vesta nafouknuta za méně než 10 vteřin. Nafukovací vesty s manuální aktivací příliš nedoporučujeme, neboť mohou představovat nebezpečí v případě, že osoba spadne do vody v bezvědomí. Největší výhodou samonafukovací vesty jsou její malé rozměry, které vám umožňují velkou volnost pohybu.
Různé modely:

Poznámka: každá vesta je vybavena náustkem, který ji umožňuje nafouknout ústy a vyfouknout po použití.

6- Povinné signalizační vybavení vesty

- Píšťalka, která je umístěna tak, aby mohla být bez obtíží použita
- Pro lepší viditelnost je vesta vybavena reflexními páskami.

7-Doplňkové bezpečnostní vybavení

Ochranu můžete doplnit:

- Přivěšením elektrického a/nebo chemického zdroje světla (cyalumu) na vestu, které je schopno svítit cca 12 hodin
- Použitím postroje a pružného popruhu, zejména při aktivitách v těžkých podmínkách, při plavbě v noci a/nebo bez doprovodu. Některé modely jsou vybaveny postrojem. Tato souprava umožňuje být neustále připojen k lodi. (pozor, výrobek nepoužívejte jako sedák při šplhání na stěžeň!)

8- Údržba záchranné vesty:

Záchranné vesty mají omezenou životnost, protože jejich materiál je vystaven výraznému namáhání a nepříznivým vlivům (ultrafialové záření, mořská sůl, odření, stlačení atd.).
Pro prodloužení životnosti vesty je nezbytné ji po každém použití opláchnout a rychle nechat uschnout. U nafukovacích modelů je třeba odejmout nafukovací systém, opláchnout vestu, usušit ji a poté systém zpět nasadit.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE