JAK VYBRAT PLOVACÍ VESTU

(6)

 Plovací vesta pouze snižuje riziko utonutí; nezaručuje záchranu tonoucího. Je určena pro osoby, které umí plavat a nacházejí se v blízkosti břehu či pobřeží, popřípadě mají v dosahu záchrannou pomůcku či odbornou pomoc. Její použitelnost je omezena v divokých vodách, kde uživatele nemůže ochránit po delší dobu a tudíž vyžaduje možnost aktivní pomoci zvenčí.

Nejméně jednou ročně si použití vaší plovací vesty ve vodě vyzkoušejte, abyste ověřili, zda stále poskytuje přiměřenou ochranu.

Naučte své děti používat plovací vestu , aby pochopily její účel a způsob použití. Neplavci či malé děti musejí používat  záchrannou vestu (o vztlaku min. 100 N).

Pro výběr vesty jsou důležitá dvě kritéria: bezpečnost a pohodlí.
 

1. Výběr plovací vesty podle předpisů:

Plovací vesta není záchranná vesta! Je nezbytné umět plavat!

Na lehké plachetnice, kajaky a kanoe předpisy nařizují, že každá osoba na palubě musí být vybavena  osobním plovacím prostředkem. Minimální hodnota vztlaku vesty na lehkou plachetnici je 50 Newtonů a na kajak či kanoi 70 Newtonů.

 

jak-vybrat-plovací-vestu

 

Typy homologovaných vest

 

typy plovacích vest

    

         Náprsní vesta

 

     

      Vesta s kapsami

   

          Vesta izeber

 Zapínací vesta

 Neoprenová vesta

 

 

2. Výběr plovací vesty podle normy:

Plovací vestu vybírejte v závislosti na své hmotnosti. Nesprávná velikost vesty může negativně ovlivnit její účinnost.

Plovací vesta musí mít označení CE. Vesta je v souladu s normou ISO 12402-5.(pro 50 až 70 N, vztlak vyjádřený v Newtonech.)

Poznámka: 10 Newtonů odpovídá 1,01 kg vztlakové síly.

Vestu je třeba vybírat podle hmotnosti uživatele:

jak-vybrat-plovací-vestu

Pokud je vaše vesta vybavena popruhem v rozkroku, nezapomeňte si jej zapnout. 

Popruhy je třeba v pase dostatečně utáhnout, aby vám v případě převrácení plavidla nesklouzly do podpaží.

Při jízdě na divoké vodě je nutné používat vesty o vztlaku 70 N, které zaručují lepší nadnášení.

3. Výběr plovací vesty podle pohodlí:

Nezapomeňte své vybavení vyzkoušet  v reálných podmínkách!

Vesty nabízejí v závislosti na modelu různý stupeň pohodlí a volnosti pohybu:

Rozepínací vesty: Díky zapínání na zip nebo na plastová poutka se tyto vesty snadno oblékají, u zipů je však třeba dávat pozor, aby se nezačaly zadrhávat vlivem mořské vody či písku. Po použití proto vestu vždy řádně vymáchejte v čisté vodě!

Vesty, které se oblékají přes hlavu: Tyto vesty také nazýváme  náprsní. Snadno se oblékají a umožňují volnost pohybu paží.

Vesty s kapsami: Tyto vesty umožňují nosit s sebou signalizační vybavení (píšťalku, reflexní zrcátko) nebo doplňky, například fotoaparát ve vodotěsném pouzdru.

Neoprenové vesty: Tyto vesty umožňují dokonalou volnost pohybu a díky přiléhavému střihu je člověk na těle ani nevnímá. Je však třeba mít na paměti, že neoprenové vesty při nasáknutí vodou o něco těžší než pěnové vesty.

Vesty použitelné i na souši : Vesty IZEBER vypadají jako běžné vesty do města, jsou hřejivé, poskytují volnost pohybu a zajišťují nadnášení 50 N dle normy.  

 

jak-vybrat-plovací-vestu

 

Doporučení: nezapomeňte k vestě bezpečnostním lankem přivázat všechny důležité předměty, abyste je v případě pádu d o vody neztratili!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE