Jak vybrat SUP - Stand-up-paddle

Jak vybrat SUP - Stand-up-paddle

(4)

 

 

jak vybrat sup- stand up paddle

 

 

 

Jak správně vybrat SUP (Stand-up-paddle):

U prkna sledujte tyto vlastnosti:

- Ovladatelnost: Závisí na rozměrech a tvaru prkna. Čím je prkno menší, tím snadněji se ovládá. Je však méně stabilní, a není tedy zcela vhodné pro začátečníky. Stejně tak zaoblené prkno má lepší ovladatelnost, ale horší stabilitu. Užší a dlouhá SUP prkna jsou pro vás vhodná, pokud upřednostňujete rychlost před jízdou na vlnách.

-Stabilitu: Závisí na tvaru prkna. Čím je prkno "objemnější", tím větší je jeho ponor a tím lepší je jeho stabilita. Šířka prkna je také velmi důležitým faktorem jeho stability.

- Odolnost: Závisí na použitých materiálech a technologii.

Epoxidové prkno

Polyesterové prkno

Pěnové prkno

Prkno z tuhé pryskyřice natřené lakem, který je nazýván Gel Coat. Tento typ prkna je odolný vůči prolomení, ale může se z něj lehce odlupovat lak.


 Prkno z měkčí pryskyřice. Toto prkno se snadno prolomí, ale na rozdíl od epoxidového prkna se velmi jednoduše opravuje. Pevnost prkna lze vylepšit použitím dřevěných výztuh.

 Prkno z polystyrenové pěnyPolystyren dobře tlumí nárazy a brání prolomení prkna. Pevnost prkna lze vylepšit použitím dřevěných výztuh.

- Vaše úroveň a typ použití: Pěnové stand-up-paddleboardy úplně dostačují pro rekreační použití. Jakmile se rozhodnete, že se SUP budete věnovat pravidelně a na sportovní úrovni, bude pro vás vhodnější epoxidové prkno, protože je odolnější a lépe klouže.

Výběr pádla na stand-up-paddle:

jak vybrat sup- stand up paddle

Výběr pádla: Začátečníci by měli dát přednost nastavitelnému pádlu, které umožňuje upravovat jeho délku v závislosti na postupné pokročilosti uživatele. Pro zkušenější doporučujeme odolnější a lehčí pevné pádlo, jehož délku je třeba seříznutím upravit podle výšky uživatele. Doporučení: velikost určíte následovně: ve stoje se narovnejte, list pádla opřete o zem a zvedněte nataženou paži tak, aby byla ve vertikální poloze nad hlavou. Rukojeť vám musí dosahovat pod zápěstí této paže.

Přeprava stand-up-paddeboardu:

Obal chrání prkno při přepravě před nárazy. Stand-up-paddleboard doporučujeme převážet na střeše auta, neboť při uložení v kufru či uvnitř auta by vám mohl bránit ve výhledu. - Vodotěsná taštička je na SUP užitečná pro přenos klíčů, svačiny či lahve vody.

Pro svou bezpečnost nezapomeňte na:

Leash: Díky leashi v případě pádu prkno neztratíte. Pro maximální bezpečnost musí mít leash na stand-up-paddle délku minimálně 3 metry. Leash používejte i v klidných vodách bez vln. Avšak pro použití ve vlnách musíte mít leash speciálně přizpůsobený pro SUP.

Vosk : SUP prkna se voskují jen vzácně, protože většina z nich je vybavena protiskluzovou plochou, která vylepšuje přilnavost k prknu. Každopádně pokud na prkně protiskluzovou plochu nemáte nebo je příliš krátká, pro zvýšení přilnavosti prkno navoskujte.

Tričko s UV ochranou Pro vaši ochranu před škodlivým slunečním zářením se při SUP důrazně doporučuje nosit trička s UV ochranou.
SUP je považován za plážový sport, to znamená, že prkno není určeno pro plavby dále než 300 m od pobřeží. Použití záchranné vesty není povinné, nicméně doporučuje se osobám, které si nejsou jisté svými plaveckými schopnostmi.

Tepelná izolace Do chladných vod a na ochranu před prochladnutím způsobeným kombinací větru a mokrého oblečení se na SUP doporučuje nosit termotrička nebo neoprenové kombinézy. Co se týče posledního rizika, doporučuje se pravidelně se při dlouhodobém pádlování kropit vodou, aby tělo v případě náhlého pádu do vody neutrpělo tepelný šok.

jak vybrat sup- stand up paddle

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE