Choisir la taille de sa planche de surf

JAK VYBRAT VELIKOST SURFOVÉHO PRKNA

(7)

Nemá smysl hledat jedno  PRKNO. Vždy potřebujete VÍCE prken do různých podmínek. Vybrat velikost  surfového prkna není jednoduché, protože musíte brát v úvahu celou řadu kritérií. Především je třeba vybírat podle vaší postavy a hmotnosti, úrovně pokročilosti a místa, na němž se chystáte surfovat.

 

jak-vybrat-velikost-surfového-prkna-pro-začátečníky

 

TĚLESNÉ PARAMETRY A ÚROVEŇ POKROČILOSTI

Ze všeho nejdříve si položte tyto otázky:

  1. JAKOU MÁM  ÚROVEŇ POKROČILOSTI? JSEM ZAČÁTEČNÍK? STŘEDNĚ POKROČILÝ? POKROČILÝ?

  2.  JAK ČASTO SURFUJI NEBO BYCH RÁD SURFOVAL? KAŽDÝ DEN? JEDNOU TÝDNĚ? JEDNOU MĚSÍČNĚ? JEN V LÉTĚ?

  3. CO MĚ PŘI SURFOVÁNÍ MOTIVUJE ? JSEM PŘIPRAVEN ODOLÁVAT POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM, ABYCH SI ZLEPŠOVAL TECHNIKU? CHCI SE NA SURFU UMĚT POSTAVIT A VOZIT SE NA VLNÁCH? CHCI SE NAUČIT SURFOVAT JAKO PROFESIONÁL?

  4. JAKÁ JE MÁ FYZICKÁ KONDICE? VĚNUJI SE MIMO SURF I JINÝM SPORTOVNÍM AKTIVITÁM (BĚHÁNÍ, KOLEKTIVNÍ SPORTY, JINÉ...)?

  5. JAKÁ JE MÁ POSTAVA: JSEM MALÉHO ČI VELKÉHO VZRŮSTU?

 

V odpovědích na tyto otázky jste určili svou úroveň pokročilosti v surfování. Nyní se zaměříme na výběr velikosti surfového prkna .
 

POPIS SURFOVÉHO PRKNA

Outline

Slovem outline se označuje tvar prkna.

Právě tvar poté určuje rozměry surfu. Ty se ve většině případů udávají ve stopách a palcích (foot/inch). Jízdní vlastnosti prkna jsou určeny souhrou jeho délky, šířky a síly.

 

tvar-surfového-prkna-pro začátečníky

Rocker 

Termínem "rocker" se označuje prohnutí, které prknu při pohledu z boku dodává lehce zaoblený tvar (jako banán). Prkna   s malým rockerem a plochá prkna jsou rychlejší, protože jsou lépe nadnášena při záběru pažemi, a umožňují snazší rozjezd při vyskakování na prkno  ("take-off") na malých vlnách. Je však těžší s nimi zatáčet. Prkna s výrazným rockerem jsou lépe ovladatelná a umožňují lepší take-off na velkých a dutých vlnách. Úzká a dlouhá prkna s rockerem se používají do velkých a dutých vln (například gun),  

zatímco široká a krátká prkna s malým rockerem jsou určena do malých a mírných vln a jsou vhodná pro začátečníky.

 

Začátečníkům doporučujeme velikost prkna vybírat mezi 220 cm (7'2) až 260 cm (8'6). Taková prkna nazýváme Malibu nebo longboard (od 274 cm = 9').

 

typy-surfových-prken

 

Abyste co nejdříve ucítili požitek z čistého klouzání po vlnách, zvolte prkno, které je díky svému objemu dobře nadnášeno, na které se snadno vystupuje, je dostatečně silné, , široké a má malý rocker.

 

PRŮVODCE VELIKOSTMI SURFOVÝCH PRKEN

Velikost surfového prkna je nejčastěji udávána ve stopách/palcích. Na metrické jednotky je převádějte podle tohoto vzorce: stopa/palec-metr/centimetr

1 palec = 2,54 centimetrů

12 palců = 1 stopa , tedy 30,48 centimetrů

Například shortboard 5’11 tedy měří 180,34 centimetrů

Poznámka: Pro začátek dejte přednost  pěnovým prknům, díky nimž budete první vlny sjíždět v bezpečí a nijak tím neutrpí výkonnost.

 

velikosti-surfovacích prken

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE