JAK VYBRAT VELIKOST SURFOVÉHO PRKNA

(6)

Nemá smysl hledat jedno  PRKNO. Vždy potřebujete VÍCE prken do různých podmínek. Vybrat velikost  surfového prkna není jednoduché, protože musíte brát v úvahu celou řadu kritérií. Především je třeba vybírat podle vaší postavy a hmotnosti, úrovně pokročilosti a místa, na němž se chystáte surfovat.

 

jak-vybrat-velikost-surfového-prkna-pro-začátečníky

 

TĚLESNÉ PARAMETRY A ÚROVEŇ POKROČILOSTI

Ze všeho nejdříve si položte tyto otázky:

  1. JAKOU MÁM  ÚROVEŇ POKROČILOSTI? JSEM ZAČÁTEČNÍK? STŘEDNĚ POKROČILÝ? POKROČILÝ?

  2.  JAK ČASTO SURFUJI NEBO BYCH RÁD SURFOVAL? KAŽDÝ DEN? JEDNOU TÝDNĚ? JEDNOU MĚSÍČNĚ? JEN V LÉTĚ?

  3. CO MĚ PŘI SURFOVÁNÍ MOTIVUJE ? JSEM PŘIPRAVEN ODOLÁVAT POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM, ABYCH SI ZLEPŠOVAL TECHNIKU? CHCI SE NA SURFU UMĚT POSTAVIT A VOZIT SE NA VLNÁCH? CHCI SE NAUČIT SURFOVAT JAKO PROFESIONÁL?

  4. JAKÁ JE MÁ FYZICKÁ KONDICE? VĚNUJI SE MIMO SURF I JINÝM SPORTOVNÍM AKTIVITÁM (BĚHÁNÍ, KOLEKTIVNÍ SPORTY, JINÉ...)?

  5. JAKÁ JE MÁ POSTAVA: JSEM MALÉHO ČI VELKÉHO VZRŮSTU?

 

V odpovědích na tyto otázky jste určili svou úroveň pokročilosti v surfování. Nyní se zaměříme na výběr velikosti surfového prkna .
 

POPIS SURFOVÉHO PRKNA

Outline

Slovem outline se označuje tvar prkna.

Právě tvar poté určuje rozměry surfu. Ty se ve většině případů udávají ve stopách a palcích (foot/inch). Jízdní vlastnosti prkna jsou určeny souhrou jeho délky, šířky a síly.

 

tvar-surfového-prkna-pro začátečníky

Rocker 

Termínem "rocker" se označuje prohnutí, které prknu při pohledu z boku dodává lehce zaoblený tvar (jako banán). Prkna   s malým rockerem a plochá prkna jsou rychlejší, protože jsou lépe nadnášena při záběru pažemi, a umožňují snazší rozjezd při vyskakování na prkno  ("take-off") na malých vlnách. Je však těžší s nimi zatáčet. Prkna s výrazným rockerem jsou lépe ovladatelná a umožňují lepší take-off na velkých a dutých vlnách. Úzká a dlouhá prkna s rockerem se používají do velkých a dutých vln (například gun),  

zatímco široká a krátká prkna s malým rockerem jsou určena do malých a mírných vln a jsou vhodná pro začátečníky.

 

Začátečníkům doporučujeme velikost prkna vybírat mezi 220 cm (7'2) až 260 cm (8'6). Taková prkna nazýváme Malibu nebo longboard (od 274 cm = 9').

 

typy-surfových-prken

 

Abyste co nejdříve ucítili požitek z čistého klouzání po vlnách, zvolte prkno, které je díky svému objemu dobře nadnášeno, na které se snadno vystupuje, je dostatečně silné, , široké a má malý rocker.

 

PRŮVODCE VELIKOSTMI SURFOVÝCH PRKEN

Velikost surfového prkna je nejčastěji udávána ve stopách/palcích. Na metrické jednotky je převádějte podle tohoto vzorce: stopa/palec-metr/centimetr

1 palec = 2,54 centimetrů

12 palců = 1 stopa , tedy 30,48 centimetrů

Například shortboard 5’11 tedy měří 180,34 centimetrů

Poznámka: Pro začátek dejte přednost  pěnovým prknům, díky nimž budete první vlny sjíždět v bezpečí a nijak tím neutrpí výkonnost.

 

velikosti-surfovacích prken

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE