Jak vybrat vyvažovací vestu

(4)

Vyvažovací vesta má několik důležitých funkcí, proto je její správný výběr velmi důležitý. Při výběru je třeba brát v úvahu nejen objektivní parametry kvality vesty, ale i to, aby vesta co nejlépe odpovídala plánované aktivitě.


 

Základní funkce vyvažovací vesty: 


-"Backpack" s popruhem, který je součástí vesty, slouží k upevnění tlakové láhve na záda potápěče.

-Vesta ovlivňuje nadnášivost potápěče na hladině i pod vodou prostřednictvím přidávání vzduchu z tlakové láhve (díky "přímému systému“) či jeho vypouštěním.

- Vesta umožňuje vyvažovat ztrátu či nárůst vztlaku kombinézy způsobené tlakem vody a nechat se nadnášet na hladině před ponorem, po ponoru i v případě ohrožení.

- Díky množství karabin a kapes vesta umožňuje upevnění a přenos různého vybavení.


 

Objektivní kritéria pro výběr stabilizační vesty:


 

 Vztlak:

Při zkoušení vestu nafoukněte a ověřte její účinnost. Je důležité, aby byl přístup k příslušenství (zejména k inflátoru, výpustným ventilům a kroužkům) co nejsnazší.


 

 Pohodlí:

Polstrovaný backpack zaručuje pohodlí. Je důležité vybírat vyvažovací vestu tak, aby dobře seděla na těle a při nošení se nepohybovala.

Nejdůležitějším faktorem pro stanovení správné velikosti je břišní popruh, který má mnoho možností nastavení. Nastavitelné popruhy a polstrování na ramenou přispívají k pohodlnějšímu nošení vesty.

Existují i speciální dámské modely vyvažovacích vest, které nestlačují hrudník, a také vesty přizpůsobené dětské postavě.


 

 Funkčnost:

Čím samostatnější chce potápěč být a čím delší ponory chce podnikat, tím větší kapacitu pro přenos vybavení na vestě potřebuje.

Větší počet kroužků umožňuje upevnit více příslušenství, ale zvyšuje také hmotnost vesty. Jako řešení tohoto problému nabízejí některé vesty odepínací kapsy na zátěže.


 

 Pevnost a odolnost: 

Vesty bývají na souši i pod hladinou vystaveny mnoha nepříznivým vlivům. Pevnost a odolnost materiálů se v závislosti na jednotlivých vestách liší.

Pro měření odolnosti materiálu existuje ukazatel „Cordura“.

Čím je ukazatel Cordura vyšší, tím je vesta odolnější a měla by mít delší životnost. 


 


 

Jak vybrat vestu podle použití:


Každému typu potápění vyhovuje jiný typ vyvažovací vesty.


 

1. Rekreační potápění:

Na rekreační potápění je nejvhodnější tzv. "klasická" vyvažovací vesta. Tato vesta se nafukuje na zádech a v bočních dílech a má backpack, který umožňuje připevnit k ní tlakovou láhev. Potápěči zaručuje maximální pohodlí.


 

2. Potápění při cestování: 

Pro tento typ potápění použijte "cestovní" vyvažovací vestu. Jedná se o klasickou vyvažovací vestu bez backpacku. Je skladná, má nízkou hmotnost a jednoduše se přenáší, ale neposkytuje tolik pohodlí. Některé klasické vyvažovací vesty jsou vybaveny skládacím backpackem, a jsou tedy skladné i pohodlné. 


 

3. Technické potápění:

Při technickém potápění se doporučuje použití "technických" vyvažovacích vest. Tyto vesty se nafukují pouze na zádech a poskytují tedy volnější prostor na bocích.

To podporuje setrvání potápěče pod vodou v horizontální poloze. Na hladině však tato poloha může být nepříjemná.

Potápěč se totiž může pohybovat jen položený na zádech či na břiše, zatímco klasická vyvažovací vesta umožňuje vertikální polohu i na hladině.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE