Proč zvolit nafukovací kajak ?

(6)

Hezké počasí je zpět a vy máte neodolatelnou chuť vyrazit na vodu. Rádi byste na vlastní pěst vyrazili s rodinou či přáteli na kajaky, ale odrazuje vás představa komplikovaného převozu plastového kajaku? A pomysleli jste už na nafukovací kajak a výhody, které nabízí?

nafukovací kajak výhody

 

Nafukovací kajak se snadno sestavuje, převáží a skladuje!

Nafukovací kajak je ideální alternativou plastového kajaku pro sólové i rodinné výpravy na vlastní pěst, bez starostí s komplikovanou logistikou. Je to nafukovací ekvivalent plastových „sit on top“ (samovylévacích) lodí, které jsou na trhu.

 

V porovnání s plastovými však nafukovací kajak nabízí mnoho výhod.

·       Především je třeba říci, že nafukování kajaku není tak zdlouhavé a únavné, jak by si člověk mohl představovat, neboť kajak je nafouknutý během chvilky (pouhých 7 minut u 1-2 místného modelu  Itiwit 2 modrý) díky velmi výkonné ruční pumpičce.

nafukovací kajak výhody

 

·       Velmi důležitou výhodu představuje snadný převoz. Kajak se vejde do kufru auta. Nemusíte jej tedy složitě upevňovat na střechu a strachovat se, že vám po cestě spadne.

nafukovací kajak výhody

·       Vyfouknutý kajak v obalu zabere minimum místa.

 

 

Poznámka: Před složením je velmi důležité nechat nafukovací kajak důkladně vyschnout, vyhnete se tak vzniku plísní a prodloužíte jeho životnost.

 

 

Nafukovací kajak je lehký jako pírko!

Kromě toho, že je velmi skladný, má nafukovací kajak také mnohem nižší hmotnost než většina plastových kajaků a kánoí. Dvoumístný polyethylenový kajak váží přibližně 35 kg. S nafukovacím kajakem si již při jeho přenášení nemusíte tolik namáhat záda. Dvoumístný kajak Tribord váží v průměru 14 kg.

Jeho nízká hmotnost je dána použitým materiálem. Nafukovací kajaky se vyrábí ze silné a velmi odolné tkaniny, z níž se vyrábí i rafty.

nafukovací kajak výhody

Díky tomuto materiálu mohou být nafukovací kajaky huštěny pod tlakem a zaručit tak téměř stejnou tuhost jako plastové kajaky. O pevnost a odolnost lodi si tedy při plavbě nemusíte dělat starosti! K protržení tkaniny dochází jen velmi vzácně (navíc k nákupu obdržíte i  sadu na opravy,  která se velmi snadno používá).

Dokonalé pohodlí při pádlování

Uspořádání kajaku se dvěma postranními válci zaručuje stabilitu a nízký ponor. Díky tomu můžete sjíždět i velmi mělká místa, jste méně stahování proudem a kajak se velmi snadno ovládá.

Nicméně za větrných dnů je kajak vzhledem ke své nízké hmotnosti snáze unášen větrem. Pro kompenzaci tohoto vlivu jsou všechny lodě Tribord vybaveny směrovými kormidly, které umožňují lépe udržet směr.

 

nafukovací kajak výhody

Dalším důležitým faktorem je cena. Materiál i technologie nafukovacích kajaků jsou levnější, což výrazně snižuje jejich prodejní cenu pod úroveň cen plastových kajaků.

Omezení při použití nafukovacího kajaku

V porovnání s plastovými kajaky disponují nafukovací kajaky menší nosností a tudíž dovolují na palubě menší počet osob. Nosnost dvoumístného nafukovacího kajaku je přibližně 150 kg, což je relativně málo, pokud na něm chtějí plout dvě dospělé osoby i s výbavou.

nafukovací kajak výhody

Nicméně pokud chcete vyrazit na nafukovacím kajaku s větším nákladem, zvolte větší kajak, například  Itiwit 3 (až pro 3 osoby). Jeho nosnost je až 230 kg! Budete mít na palubě více místa na zavazadla a vybavení, nebo s sebou můžete vzít dítě a posadit je doprostřed lodi.

 

Dalším omezením je nemožnost plavby na širém moři, protože tyto kajaky nejsou schváleny pro plavbu více než 300 m od pobřeží.

Obecně lze říci, že plastové kajaky jsou lepší volbou pro intenzivní sportovní využití, avšak rekreační kajakáři a začátečníci ocení spíše výhody nafukovacích kajaků, které jsou praktické, pevné a za příznivou cenu. I na nich si užijete povedené vyjížďky, ať už sami, s rodinou či s přáteli!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE