Conseils pour garder les pieds au sec en voile

Triky, jak mít při jachtingu nohy v suchu

(5)

Každý jachtař zná nepříjemný pocit mokrých nohou v botách či holínkách. Nejde však jen o nepříjemný pocit, protože mokré nohy představují problém i z hlediska udržení rovnováhy. Mokré nohy totiž mají tendenci v botě či holínce klouzat. Nabízíme vám pár tipů, jak při plavbě udržet své nohy v suchu.
 

Nevhodné nápady, jak udržet nohy v suchu:

 

Nejdříve ze všeho je třeba upozornit na rady, které se teoreticky mohou jevit jako užitečné, ale ve skutečnosti jsou neúčinné nebo dokonce mohou efekt mokrých nohou zhoršit.

Pokud si oblečete několik párů ponožek, navlhnou vám všechny ponožky stejně a navíc budou mnohem pomaleji schnout. Nohy budete mít mokré ještě déle.

Navíc je lepší vyhnout se nošení tlustých vrstev ponožek pod chodidlem, aby mělo chodidlo větší citlivost a schopnost udržet rovnováhu.
 

Rady našich babiček:

 

Nohu v  ponožce  můžete obalit igelitovým sáčkem (který je syntetický, tedy rychleschnoucí). Tím se chráníte před vlhkostí zvnější, ale nezabráníte kondenzaci vlhkosti uvnitř ponožky, která je vyvolána teplem vydávaným vaším tělem, a nezabráníte tedy klouzání nohy v botě či holínce.

Abyste předešli tomuto klouzání, oblečte si pod ponožky punčochy - vaše nohy budou v suchu a nebudou vám v botách klouzat.

Do bot či holínek si můžete také vzít neoprenové vodotěsné ponožky typu surfařských botiček , ovšem velmi tenké (silné maximálně 2 mm). To je tip od babiček surfařek.
 

Nepromokavé a prodyšné ponožky: 

I rady našich babiček mají vždy nějaký nedostatek. Naštěstí existuje výrobek, který není původně určen na jachting, ale skvěle odpovídá potřebám ochrany chodidla v obuvi před vlhkostí: nepromokavé a současně prodyšné ponožky sealskinz.

Náš technický partner, Tanguy De Lamotte, nedávno v našem vývojovém centru v Hendaye probíral s produktovými manažery téma jachtařského oblečení, a zejména nápad v budoucnu vyvinout podobné nepromokavé a prodyšné ponožky přizpůsobené přímo použití na jachtě.

 

A co jachtařská obuv a holínky?

Jachtařská obuv:

 

Triky-jak-mít-při-jachtingu-nohy-v-suchu

 

Existuje speciální obuv na loď ušitá z materiálu, který je odolný vůči slané vodě, dobře odvádí vlhkost a rychle schne.

Díky dobré přilnavosti a nízké hmotnosti vám tato obuv zajistí optimální pohodlí, a je také ideální na regaty za hezkého počasí.

Její nevýhodou však je to, že její schnutí přece jen nějakou chvilku trvá, takže při dešti budete mít vždy nohy trochu vlhké.

 

Jachtařské holínky:

 

Triky-jak-mít-při-jachtingu-nohy-v-suchu

 

Gumové holínky jsou 100% nepromokavé, ale nejsou vůbec prodyšné. Skvěle chrání před vniknutím vody k chodidlu, ale neumožňují odvod vlhkosti, která se uvnitř tvoří vlivem pocení nebo kondenzace.

Stejně jako nepromokavé jachtařské bundy, i nové holínky na jachting jsou stále propracovanější a důraz se při jejich navrhování klade nejen na l’ nepropustnost, ale i na prodyšnost. Díky protiskluzové vroubkované gumové podrážce zajišťují dobrou stabilitu.  

Pokud si přes holínky přetáhnete nohavice nepromokavých kalhot a v úrovni kotníku je suchým zipem utáhnete, úplně tím zabráníte průniku vody do holínky horem.
 

Nepromokavé a prodyšné holínky byly testovány a schváleny během závodu Vendée Globe: 

 

Triky-jak-mít-při-jachtingu-nohy-v-suchu

Náš technický partner Tanguy De Lamotte tyto holínky testoval při plavbě kolem světa v rámci závodu  Vendée Globe, nejnáročnějšího sólového nonstop závodu, který existuje. Po závodě nám řekl, že holínky byly maximálně praktické, neboť za 98 dní plavby využil pouze jediný pár, což v tomto sólovém závodě představovalo značnou úsporu času.

 

A co vy? Podělte se s námi o své triky, jak při jachtingu udržet nohy v suchu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE